Ny bestyrelse

Hej alle på blog’en.
Det rart at læse en lidt mere respektfuld tone.

Lige nu kan det gøre en forskel at se fremad med henblik på at etablere en ny bestyrelse.
Det løser ikke noget at hænge forbundsfælder ud.
En ny formandskandidat har allerede meldt sig og jeg er sikker på de øvrige pladser også bliver besat.

Efterfølgende skal mange af os kunne mødes i klubben eller lokalsamfundet. Dette bliver kun svære med en hård tone fra blog’en i hukommelsen.

Set fra klubbens vinkel, kommer der næppe noget godt ud af, at fastholde en bestyrelse som ønsker at trække sig. Jeg er helt enig i juraen, men det er nok bedre at hjælpe en ny bestyrelse på plads, end at bebrejde den gamle. Det er derfor belejligt at læse indkaldelsen til ekstraordinær generalforsamling.

Jeg har følgende 2 punkter til den ekstraordinære generalforsamling:

– afsked med den/dele af den gamle bestyrelse

– valg af ny bestyrelse/nye medlemmer af bestyrelsen

Man kan tænke sit eller mene hvad man vil, om handlinger og historik frem til nu, men det der reelt set sikre klubbens overlevelse, er at en ny bestyrelse etableres. En bestyrelse som kan skabe fortsat vækst og udvikling samt sikre drift og forvaltning af klubbens medlemmer og aktiviteter i fremtiden. Det er spild af tid at forsøge at placere ansvar for fortiden, det er fremtiden der er muligheder i.

Knæk og bræk til den kommende bestyrelse og til jer som vil forsøge at sikre jer nytårs torsken på sundet.

Hilsen

Lars